SARAYLAR ve TAPINAKLAR

<!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} -->

            Krallar ve rahiplerden oluşan bir sınıf toplulukları yönetme ve yasa yapma hakkı kazandı; hemen ardından saraylar ve tapınaklar yapıldı. Yapılar ilk kez kamusal gösteriler için kullanıldı. Bilinen en eski hükümdar Mısır kralı Nammer  MÖ. 3100 dolaylarında iktidarı aldı. Saraylar toplumsal güc ve gururun gösterildiği vitrinlerdi adeta. Göz alıcı yerlerde inşa ediliyor, değerli malzemeler ve sanat yapıtlarıyla süsleniyorlardı. Pers İmparatorluğu nun başkenti Persepolis imparatorluğun güç gösterileri için tasarlanmış büyük tiyatro salonlarından oluşuyordu.

            İlk dinler yaşamın gizlerini açıklamak için cennetlere yönelmişti.Stonehenge, yıldızların hareketlerini tahmin etmek için kullanıldı. Malta da Ana tanrıça için MÖ.3000 dolayında bir tapınak inşa edildi. Mezopotamya ziguratları ölümlüleri cennete daha da yaklaştırmak için basamaklı olarak tasarlanmıştı.

            Yaklaşık MÖ.10.000 de insanlar çiftçiliğe ve yerleşik hayata geçtiler. Avrupa da ahşap çatkılı, ağaç dallarından örgülü balçıkla sıvanmış duvarları olan binalar inşa ederken, Türkiye ve Ortadoğu da binalar ve şehirler kerpiçten kuruldu. O dönem sakinleri sadece binalar değil, mezarlar ve anıtlar da inşa etti. Carnac megalitleri gibi bazıları hala ayakta durmakta, en yüksek taş 18 m uzunluğuna varmaktadır. Amaçları tam olarak bilinmese de, insanoğlu büyük ihtimalle doğaya hükmetme ve geride silinmeyecek izler bırakmak istemişti.

resim.carnac

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !