Eski Mısır

<!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} -->

ESKİ MISIR

MÖ 3100 lerde Mısırda büyük bir imparatorluk temelleri atılıyordu. Bir yazılı dil, din ve hanedanlığa bağlı bir yönetici sınıf. Başkent Memohis, Nil Nehri boyunca sıralanan hareketli merkezlerden biriydi. Binalar güneşte kurutulmuş kerpiçten veya ahşaptan yapılıyordu. İlk firavunlar, altında gömü odalarının bulunduğu tek katlı tuğla yapılar olan mastabalara gömüldü.

Yönetici sınıftan ölüleri mastabalara gömme adeti, MÖ 2630 dolayında firavun Zoser için basamaklı piramitin yapılmasıyla değişti.MİMAR İMHOTEP, Mısır ın en büyük piramidini inşa etmedi yalnızca, o AYNI ZAMANDA TAŞI ilk kez BİR YAPI MALZEMESİ olarak da kullanmış oldu. İmhotep öyle başarılı oldu ki, sonradan tanrı ilan edildi. Piramit, derin bir hendek 10 m yükselikliğindeki taş bloklardan bir duvarla korunan mezarlar, sunaklar ve avlulardan oluşan bir kompleksin merkezinde yer alıyordu. Piramitler asil yapımları ile ilgili pek çok gizi barındırmaktadır. İki milyon taş blok nasıl işlendi ve yerlerine taşındı? Bilim insanlarının hala hem fikir olamadığı, çeşitli görüşlerin yer aldığı bir gizdir bu  ;)


MİMAR İMHOTEP:


                                    Statue of Imhotep in the Louvre Museum in Paris, France.

İmhotep ("barış içinde gelen", M.Ö. 2667 - M.Ö. 2648[1]), eski Mısır'da mimar, yazar, hekim, mucit ve firavun Djoser'in veziri olan efsanevi kişi.

Babası mimar Khanofer ve annesi Khereduankh'dir. Ronpetnofret adında bir eşi vardır. Dehasından ötürü sonraki Mısır nesilleri tarafından tanrısallaştırılmıştır. İmhotep ilk yapılan basamaklı piramidin mimarıdır. Bu piramidi yaparken eski Mısır yazılarında kutsal olan Üçgenden (firavunu sonsuzluğa taşıması için) ve merdivenden (firavunu sonsuzluğa daha rahat ulaştırması için) yararlanmıştır.

İmhotep Mısır'da iyi bir hekimdi. Tıbbın babası olarak kabul edilen Hipokrat'dan yüzyıllar önce modern tıbbı kullanmıştır. İmhotepin mezarı hala bulunamamıştır ama hastalarını tedavi ederken kullandığı oda bulunabilmiştir ve modern tıbbı kullandığı kanısına bu yolla varılmıştır. Bir rivayete göre İmhotep'in mezarının bulunamamasının sebebi ölmeden daha doğrusu öldürülmeden önce yaşadığı bir yasak ilişkiden sonra lanetlenerek diri diri mumyalanmasıdır.Ayrıca İmhotep'in ölürken geri dönüp dünyaya büyük bir kaos yaşatacağı konusunda yemin ettiği de rivayet edilmektedir.


Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !